Ovaj regionalni avion na kratkim relacijama, su u Francuskoj i Italiji izgradili ATR (Aerei da Trasporto Regionale ili Avions de transport regional).
ATR modeli imaju svoju poslednju montažu u Tuluzu, a resurse i tehnologiju dele sa Airbusom. Naziv 42 je od standardnog sedišta aviona, a kreće se od 40 do 52. Postoji šest glavnih varijanti modela. Standardnu proizvodnu verziju pokrenuli su Pratt & Vhitnei Canada.
Kabina je dugačka 31,3 stopa, široka 8,3 stopa, što joj daje ukupnu zapreminu kabine od 1.631,9 kubnih stopa, što je čini udobnom za putnike. U prtljažniku se može smestiti do 57 komada prtljaga.
ATR 42 300 ima maksimalni domet (ne uključujući prednje vetrove, veliku nadmorsku visinu, visoke temperature ili veći kapacitet) od 2.659 milja i maksimalnu brzinu od 303 mph.
Unutrašnji kapacitet prtljaga je količina raspoloživog prtljaga koji se može smestiti u avionu gde će biti pritiska i kontrole temperature. Kapacitet prtljažnog prostora kome se pristupa izvan aviona, nije uslovljena pritiskom i temperaturom.
Brzine krstarenja se uveliko razlikuju tokom leta, uspona, krstarenja i spuštanja. Maksimalno krstarenje je brzina sa kojom avion može da leti na optimalnoj visini gde je vazduh tanji.
Prosečno krstarenje izračunava se na osnovu prosečne dužine putovanja i uzima se u obzir brzina penjanja, ograničenja brzine, krstarenja i spuštanja. Krstarenje dugim dometima je brzina potrebna za dostizanje maksimalnog dometa.
Sredinom 2000. godine, ATR je pokrenuo program konverzije teretnih aviona uključujući postavljanje ulaznih teretnih vrata i modifikaciju kabine za teret. Teretni avioni mogu prevoziti teret od 5,8 tona. DHL Aviation Africa bio je lansirani kupac sa dva modela koja su isporučena u septembru i decembru 2000. godine.
Ovaj avion se nalazi u sklopu flote Aer Lingu avio kompanije.
Za detaljnu specifikaciju aviona kliknite ovde.
Razmak izmedju sedista je taman kako treba, nismo se gurali tokom leta
Review ATR 42-300. Odustani od odgovora